Pro občany

Pokud chceme komentovat hospodaření města či obce, musíme se v něm vyznat. Díky projektu Město v kostce se dozvíte vše o příjmech a výdajích vašeho města či obce rychle, přehledně a zábavně.

Zde můžete vyhledat existující vygenerovaná videa podle názvu obce/města:

Poslední 3 videa

Litvínov
Horní Jiřetín
Želenice

Vážení občané,

věříme, že hospodaření měst a obcí, ve kterých žijete, vám není lhostejné a přejete si, aby s „vašimi“ penězi bylo nakládáno hospodárně a smysluplně, a aby směřovaly především do zlepšení podmínek každodenního života ve vaší obci či městě. Aby však případná diskuze o využití finančních prostředků s představiteli vaší obce mohla být dostatečně konstruktivní, je potřeba znát alespoň základní rámec informací o jejím hospodaření. Jinými slovy, je potřeba vědět s jakou sumou peněz obec hospodaří, odkud finanční prostředky získává a za co je „utrácí“. Existuje celá řada možností, jak se k těmto informacím dostat, ve valné většině je však potřeba doslova detektivní práce a spousta času, abyste dokázali potřebné informace získat. Navíc jsou ve většině případů „schovány“ ve stostránkových dokumentech s nepřeberným množstvím tabulek a grafů, ve kterých se dokáže ztratit i erudovaný ekonom. My na to jdeme jinak – umíme to nakreslit! Formou animovaného videa vám poskytneme všechny potřebné základní informace, které s rozpočtem a s plánovanými investicemi vaší obce přímo souvisí. Města a obce mají navíc prostor, aby jednotlivé položky v případě potřeby detailněji okomentovaly.

Nyní již zbývá jediné, pokusit se přes náš vyhledávač nebo interaktivní mapu nalézt svoji obec a zjistit, zda je do projektu „město v kostce“ již zapojena či nikoliv. Pokud tomu tak není, zeptejte se představitelů vaší obce, proč video ještě nemají.

Aby byla vaše orientace ve videu snadnější, připravili jsme pro vás jednoduchý popis všech kapitol, které mohou být do videa zařazeny. Zde se dozvíte, odkud a jakou formou peníze do městského rozpočtu „proudí“ a kam a jakou formou z něj naopak „odchází“.

Na závěr můžeme slíbit, že naše videa jsou pravým opakem textu, který jste právě dočetli. Jsou krátká a občas i vtipná (alespoň my si to myslíme 😊).